Každých pár týždňov nám na stole pristane výkres s „1.4404“ napísaným v stĺpci materiál a nasledujúci e-mail zvyčajne kladie rovnakú otázku: má toto jednoducho 316L iné meno? Krátka odpoveď je áno. 1.4404 je číslo materiálu EN pre nízkouhlíkovú austenitickú nehrdzavejúcu oceľ s molybdénom, ktorú väčšina sveta nazýva AISI 316L alebo UNS S31603. Dlhšia odpoveď je, že číslo poukazuje na špecifickú európsku špecifikáciu a že na rozdiele záleží, keď sa certifikát frézy musí zhodovať s výkresom, kódom návrhu tlaku a vlastnou databázou materiálov klienta.
Nerezové rúry a rúrky vyrábame už viac ako šestnásť rokov a 1.4404 zostáva jednou z najbežnejších tried. Nasleduje praktický pohľad: čo známka obsahuje, ako sa správa, kde je skutočne správnou voľbou a kde potichu sklame.
Čo vám v skutočnosti hovorí číslo 1,4404
Systém číslovania EN nie je náhodný. Blok 1.44xx pokrýva austenitické nehrdzavejúce ocele so zámerným prídavkom molybdénu a plné označenie za 1.4404 je X2CrNiMo17-12-2. Prečítajte si tento reťazec a už máte príbeh: približne 17 % chrómu, 12 % niklu, 2 % molybdénu a predpona „X2“ označujúca úroveň uhlíka približne 0,03 % alebo nižšiu.
Bežné krížové odkazy, s ktorými sa stretnete pri nákupných objednávkach a výkresoch, zahŕňajú:
- EN 1.4404 / X2CrNiMo17-12-2 (EN 10088-1)
- AISI 316L a UNS S31603 (ASTM/ASME)
- JIS SUS316L
- Označenie triedy ISO 4404-316-03-I
Vzťah k 1,4401 (obyčajný 316) je ten, na ktorý sa ľudia najviac pýtajú. Chemicky sú títo dvaja blízki bratranci; rozdiel je uhlíkový strop, 0,07 % pre 1,4401 oproti 0,03 % pre 1,4404. Táto jediná zmena je dôvodom, prečo 1.4404 prežije zváranie bez precipitácie karbidu chrómu pozdĺž hraníc zŕn, a to je dôvod, prečo triedy L vo veľkej miere nahradili štandardné triedy v zariadeniach na zváranie.
Chemické zloženie
Nižšie uvedená tabuľka zobrazuje rozsahy, na ktorých pracujeme pre rúry a rúry podľa EN 10088 a špecifikácií produktov ASTM. Skutočné horúčavy zvyčajne pohodlne sedia v strednom rozsahu a certifikát zobrazujúci chróm v hornej časti rozsahu je vo všeobecnosti dobrým znakom korózneho výkonu.
| Prvok | C | Si | Mn | P | S | Cr | Ni | Mo | N |
|---|---|---|---|---|---|---|---|---|---|
| obsah (%) | ≤0,03 | ≤1,00 | ≤ 2,00 | ≤0,045 | ≤0,015 | 16.5–18.5 | 10,0–13,0 | 2,00–2,50 | ≤0,10 |
Ak chcete podrobnejší prehľad o tom, ako každý prvok poháňa výkon, ponecháme si dlhšiu poznámku 1.4404 materiálové zloženie, vlastnosti a použitie to ide prvok po prvku.
Mechanické a fyzikálne údaje
Čísla uvedené pre 1,4404 do veľkej miery závisia od formy a stavu produktu, takže s každým jedným údajom zaobchádzajte s nedôverou. Nižšie uvedené hodnoty platia pre stav žíhania v roztoku, v ktorom sa potrubie a rúrka bežne dodávajú.
| Nehnuteľnosť | Typická hodnota | Prečo na tom záleží |
|---|---|---|
| 0,2% skúšobná pevnosť | ≥190 MPa | Nastavuje prípustné konštrukčné napätie |
| Pevnosť v ťahu | 490–690 MPa | Bezpečnostná rezerva pred prasknutím |
| Predĺženie | ≥ 40 % | Tvarovateľnosť a polomer ohybu |
| Tvrdosť | ≤95 HRB | Obrobiteľnosť a tvárnenie za studena |
| Hustota | 8,0 g/cm³ | Hmotnosť a nosné zaťaženie |
| Rozsah topenia | 1370 až 1400 °C | Limity pre prevádzku pri vysokej teplote |
| Tepelná vodivosť | ≈15 W/m·K pri 20 °C | Povinnosť výmenníka tepla |
| Priemerná expanzia, 20–100 °C | 16,0 x 10⁻⁶/K | Dilatačné slučky a upevňovacie medzery |
| Modul pružnosti | 200 GPa | Analýza deformácií a vibrácií |
| PREN (Cr 3,3 mes. 16 N) | ≈24–26 | Porovnávacia odolnosť proti jamkovej korózii |
Kde si nízkouhlíkové zarobia svoje miesto
Molybdén je dôvodom, prečo 1.4404 zvláda chloridy a redukčné kyseliny oveľa lepšie ako obyčajný 18-8. Pridajte nízky obsah uhlíka a získate materiál, ktorý je možné zvárať do nádob, cievok a hlavíc bez žíhania po zváraní vo väčšine hrúbok stien, pretože nezostáva dostatok uhlíka na vytvorenie súvislých sietí karbidu chrómu v tepelne ovplyvnenej zóne.
To znamená, že dávame pozor, aby sme ho neprepredali. 1.4404 nie je zliatina odolná voči chloridom. V stojatých vodách obsahujúcich chloridy sa môže vyhĺbiť a pod tepelnou izoláciou alebo v štrbinách bude trpieť nedostatočným nánosom ako každá austenitická trieda. Nad približne 60 °C so zmysluplnou koncentráciou chloridov sa chloridové korózne praskanie stáva skutočným rizikom a nezabráni tomu žiadne množstvo certifikátov. Tam, kde sa proces klienta nachádza v tomto teritóriu, zvyčajne smerujeme konverzáciu smerom k duplexu alebo austenitizmu z vyššej zliatiny, než sa pokúšame prinútiť 1.4404 robiť prácu, na ktorú nikdy nebol navrhnutý.
Poznámky k výrobe z dielne
Zváranie
Všetky štandardné procesy fungujú: TIG, MIG, kovový oblúk a autogénne orbitálne zváranie. Použite zodpovedajúce 316L plnivo (ER316L alebo E316L-16) a udržujte prívod tepla skromný. Pasca, ktorú vidíme najčastejšie, je nadmerné riedenie na tenkostenných autogénnych spojoch a nadmerné tkanie na hrubých častiach; obe zvyšujú obsah feritu a znižujú odolnosť proti korózii v oblasti zvaru. Kefovanie drôtenou kefou z uhlíkovej ocele je ďalšou klasickou chybou, ktorá zanecháva voľné železo.
Tvarovanie za studena
1.4404 rýchlo vytvrdzuje. Ohýbanie je pri miernych polomeroch jednoduché, ale úzke polomery a opakované kroky tvárnenia si vyžadujú prechodné žíhanie, inak rúrka praskne a tvrdosť výrazne prekročí špecifikáciu.
Obrábanie
Je skôr gumový ako tvrdý. Ostré nástroje, pozitívny sklon, veľkorysý posuv a množstvo chladiacej kvapaliny odvedú svoju prácu; ľahké dokončovacie prechody jednoducho vyleští povrch a ďalej ho opracujú.
Možnosti povrchovej úpravy: BA, EP a MP
Pre hygienické a vysoko čisté služby je zliatina len polovicou rozhodnutia – o zvyšok sa postará povrchová úprava otvoru. Svetlé žíhanie poskytuje čistý povrch bez oxidu s dobrými hodnotami drsnosti a je bežnou predvolenou hodnotou pre prístrojové vybavenie a všeobecné procesné potrubia. Elektroleštenie ide ešte ďalej, odlupuje vonkajšiu vrstvu a zanecháva hladký povrch obohatený chrómom, ktorý odoláva priľnavosti produktu. Mechanické leštenie stojí medzi týmito dvoma cenami a dodáva zrkadlový vzhľad, ktorý niektorí klienti vizuálne špecifikujú.
Rúrka a rúrka na lesklé žíhanie z nehrdzavejúcej ocele Lesklé žíhanie argónom vytvára čistý povrch bez oxidov bez morenia, ktorý je vhodný pre prístrojové vybavenie a procesné potrubie, kde záleží na vŕtaní. Zobraziť produkt → Drsnosť sa oplatí dohodnúť skôr v číslach ako v prídavných menách. „Svetlé“ a „hladké“ znamenajú pre výrobcu a kontrolóra kvality veľmi odlišné veci a argumenty pri výstupnej kontrole sú takmer vždy o hodnote Ra, ktorú nikto nezapísal.
Typické servisné oblasti pre rúry a rúrky 1.4404
Chemické a petrochemické spracovanie je najväčším samostatným domovom pre túto triedu: prívodné potrubia do reaktora, preprava kyselín, potrubia na nádržiach a všeobecné korózne služby. Výmenníky tepla a kondenzátory ho široko využívajú, pretože prídavok molybdénu si poradí s chémiou chladiacej vody, ktorá by prežula 304 l. Hygienická stránka podnikania – mliečne výrobky, pivovarníctvo, farmácia, potraviny – sa spolieha na 1.4404 pre povrchy prichádzajúce do kontaktu s produktmi, kde sú čistiace režimy agresívne.
Chemické potrubie Sch40 z nehrdzavejúcej ocele 316 Bezšvíková chemická rúrka 316 pre korozívne a vysokoteplotné médiá s dimenzovaním Sch40 a širokými možnosťami vonkajšieho priemeru/hrúbky steny. Zobraziť produkt → Pobrežné a morské prostredie je ďalšou prirodzenou súčasťou, od lodného potrubia po architektonické práce v blízkosti slanej vody, aj keď sa vždy pred odporúčaním pýtame na vystavenie zóne striekania. Zoznam dopĺňajú systémy na odsoľovanie, celulózu a papier a systémy medicinálnych plynov.
316 Sanitárna rúrka z nehrdzavejúcej ocele Leštená bezšvová sanitárna trubica pre potravinárske, mliečne, farmaceutické a bioinžinierske linky, navrhnutá pre jednoduché čistenie a čistotu tekutín. Zobraziť produkt → 1,4404 voči svojim najbližším susedom
Väčšina zmätku, ktorý vidíme, pochádza z troch alebo štyroch zliatin, ktoré sú od seba čo by kameňom dohodil. Porovnanie nižšie je to, ktoré si na tabuľu načrtávame najčastejšie.
| stupňa | UNS / AISI | Maximálny uhlík | molybdén | Typická rola |
|---|---|---|---|---|
| 1.4307 | S30403 / 304L | 0,03 % | žiadne | Všeobecný servis, nižšie náklady |
| 1.4401 | S31600 / 316 | 0,07 % | 2,0 – 2,5 % | Ťažké profily, nezvárané diely |
| 1.4404 | S31603 / 316L | 0,03 % | 2,0 – 2,5 % | Zvárané a hygienické systémy |
| 1.4432 | 316L s vyšším Mo | 0,03 % | 2,5 – 3,0 % | Agresívnejšia chloridová povinnosť |
| 1.4462 | S32205 / 2205 | 0,03 % | 3,0 % plus N | Vysoký chlorid, vysoká pevnosť |
Čo napísať do objednávky
Medzera medzi dobrou a zlou dodávkou 1,4404 je zriedkavo samotná zliatina; je to papierovanie a tolerancie. Niekoľko položiek, ktoré stojí za to výslovne uviesť:
- Platná norma — EN 10216-5, EN 10217-7, ASTM A312, A213, A269 alebo A249 v závislosti od toho, či kupujete tlakovú rúrku, rúrku výmenníka tepla alebo hygienickú rúrku.
- Inšpekčné dokumenty podľa EN 10204 3.1, s tepelným číslom vysledovateľným k rúre.
- Skúšobný režim: hydrostatický alebo vírivý prúd, sploštenie a testovanie medzikryštalickej korózie tam, kde si to servis vyžaduje.
- Stav — roztokové žíhanie, lesklo žíhané, morené a pasivované alebo elektrolyticky leštené, s uvedeným Ra.
- Tolerancie vonkajšieho priemeru, hrúbky steny a priamosti, pretože tieto pohony prinášajú viac ako cenu za kilogram.
náš porovnávacia tabuľka veľkosti a zloženia je užitočným východiskovým bodom, keď potrebujete priradiť kresbu k niečomu, čo skutočne rolujeme.
1.4404 nie je očarujúca trieda. Je to spoľahlivý stred nerezovej rodiny: dostatočne široký v odolnosti proti korózii, aby zvládol väčšinu procesných zaťažení, dostatočne pevný na zváranie a ohýbanie bez drámy a dostatočne dobre zdokumentovaný, aby každý od dizajnéra až po inšpektora vedel, čo môže očakávať. Získajte špecifikáciu, povrchovú úpravu a dokumentáciu priamo vo fáze objednávania a bude ticho slúžiť desiatky rokov.









